2014. jún 16.

Párkapcsolati kommunikáció, avagy egy nyelvet beszélünk-e?

írta: PszichológusKeresőHU
Párkapcsolati kommunikáció, avagy egy nyelvet beszélünk-e?

Napjainkban a párkapcsolatok, házasságok sokkal könnyebben érnek véget, bomlanak fel, mint akár száz évvel ezelőtt. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a mai kor embere nem képes annyira szeretni, vagy tartós, boldog párkapcsolatban élni, mint korábban, hanem inkább azt, hogy ma sokkal többet várunk el kapcsolatunktól: szerelmet, boldogságot, elégedettséget, kiegyensúlyozottságot, támogatást, tökéletes szexuális partnert, és a felsorolást még tovább folytathatnák. Ugyanakkor számos elfoglaltságunk mellett (munka, karrier, gyerekek, hobbik) kevesebb időt és energiát is tudunk a kapcsolat ápolására, a felmerülő konfliktusok megoldására, egymás szükségleteinek és vágyainak megértésére fordítani. A gond az, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni, ha szeretjük a társunkat és ő is viszontszeret minket, a kapcsolatnak működnie kell, ha jelen van a szerelem és szeretet, mindent meg tudunk oldani, ha pedig mégsem, akkor nincs más kiút, el kell válnunk.
De mi a helyzet akkor, amikor az említett szerelem és szeretet ellenére mégsem érzik magukat a felek szeretve, megbecsülve? Amikor úgy érezzük, mi mindent megteszünk, hogy párunk szeretve érezze magát, ő viszont ezt nem értékeli, és ráadásul úgy érezzük, ő cserébe még csak nem is próbál a kedvünkre tenni. Ennek hátterében számos ok állhat, egyike ezeknek, hogy nem ismerjük vagy értjük a másik szeretetnyelvét.
De mi is az a szeretetnyelv?

Gary Chapman szerint az emberek öt különböző szeretetnyelven beszélnek, melyek a következők:
• Elismerő, kedves szavak
• Minőségi idő
• Ajándékozás
• Figyelmesség
• Testi kontaktus

Chapman a személyes szeretetnyelvünket az idegen nyelvekhez hasonlítja, azaz az érzelmi nyelvünk és a párunk érzelmi nyelve között akkora lehet a különbség, mint amekkora például az angol és a kínai nyelv között van. Tehát hiába próbáljuk kifejezni hatalmas erővel és lelkesedéssel a szeretetünket angolul - például elismerő, kedves szavakkal -, ha a párunk csak kínaiul ért - mert az ő elsődleges szeretetnyelve az együtt töltött, minőségi idő-.
Mindannyiunknak van egy elsődleges szeretetnyelve, amelyet szüleinktől és testvéreinktől tanulunk meg. Ha nem beszéljük párunk elsődleges szeretetnyelvét, akkor ő valószínűleg nem érez kellő szeretet, és megbecsülést, hiába próbáljuk érzéseinket minden erőnkkel saját nyelvünkön kifejezni. A párunk szeretetnyelvének megértése és elsajátítása időt, energiát és sok gyakorlást igényel. A döntés a kezünkben van, fordítunk-e arra időt, hogy jobban megismerjük a saját és a másik fél szeretetanyanyelvét, amely mindenképpen közelebb hozhat minket a vágyott tartós, boldog és kiegyensúlyozott párkapcsolathoz.

Az öt szeretetnyelvről részletesebben a következő bejegyzésemben írok.

Szólj hozzá

kommunikáció pszichológus párkapcsolat pszichológia dícséret